×

Moja biblioteka X- książki o jedzeniu

Dni są coraz dłuższe, coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Jednak nadal można znaleźć chwilę wolnego czasu na smakowite lektury. Lektury wypełnione aromatem przypraw, szuraniem łyżki o dno garnka i szumem rozmów nad stołem. 

PANI OD OBIADÓW. LUCYNA ĆWIERCZAKIEWICZOWA. HISTORIA ŻYCIA
Marta Sztokfisz
Historia niezwykłej kobiety, która zrewolucjonizowała codzienną kuchnię Polaków. Lucyna Ćwierczakiewiczowa to zdecydowanie bardzo barwna postać, odważna,  bezkompromisowa i zdecydowana w działaniu wizjonerka. Jej książki kulinarne swego czasu były w każdym gospodarstwie domowym, a ich sprzedaż przewyższała ilości dzieł sprzedanych przez czołowych pisarzy XIX wieku. 
Marta Sztokfisz przeprowadza nas przez dzieciństwo, burzliwe pierwsze małżeństwo oraz harmonijny drugi związek Ćwierczakiewiczowej. Czasem nieco przytłacza ilość szczegółów i opisów jak z książki od historii, jednak gdy nieco przymkniemy na nie oko, mamy przed sobą bardzo wartką opowieść o zadziwiającej kobiecie. Nawet w obecnych czasach mogłaby zadziwić swoją osobowością. 


KWIAT WIŚNI I CZERWONA FASOLA
Durian Sukegawa
Japonia, gdzie przenosi nas kolejna książka, to dla mnie całkowicie odległa kulturowa kraina. Zadziwia mnie jak oni wpadli na pomysł niektórych smakołyków. W "Kwiecie wiśni..." tłem i przyczynkiem do wszystkich wydarzeń są słodkie naleśniki z farszem z czerwonej fasoli. Nad parującym garnkiem z czerwonymi fasolkami poznajemy historię życia kilkorga bohaterów, których pozornie nic ze sobą nie łączy. Pomiędzy jednym a drugim kęsem dorayaki (znaczy tych naleśników) słyszymy historię niespełnionego pisarza Sentaro, staruszki Tokue i nastolatki Wakane. Całkiem przy okazji wyobraźnia ożywa na myśl o wszystkich innych smakowitych dziwnościach, które można spróbować w kraju Kwitnących Wiśni. Starannie skrywane tajemnice powoli są odkrywane, a ja mam coraz większą ochotę pojechać na koniec świata. KUCHNIA IWASZKIEWICZÓW. PRZEPISY I ANEGDOTY-Maria Iwaszkiewicz
W czasie gdy największe tryumfy święcą książki kulinarne o daniach bez mięsa, bez glutenu, bez laktozy, albo bez jakiś innych smacznych składników, "Kuchnia Iwaszkiewiczów" przenosi nas do takiej domowej kuchni jaką znamy z dzieciństwa.  
Dosyć tradycyjne przepisy, ale w całkiem ciekawej interpretacji okraszone są opowieściami wprost znad kuchennego stołu pisarza. Przeczytamy co rodzinne dzieciaki dostawały podczas uroczystych obiadach i dlaczego było to paskudne. Dowiemy się jakie ciasteczka piekło się na podwieczorek, albo co zrobić ze kury która ma już za sobą najlepszy czas. 
To ten rodzaj książki, którą z miłą chęcią się przegląda dla pięknych zdjęć, miło przejrzeć przepisy w poszukiwaniu inspiracji na śniadanie lub niedzielny obiad z teściową, albo też poczytać o codzienności sprzed lat. 

6 komentarzy:

 1. W mojej biblioteczce jest dużo książek typowo kulinarnych, często z nich korzystam. A tak Kuchnia Iwaszkiewiczów bardzo mnie zainteresowała, muszę poszukać tej książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. typowo kulinarne książki też mam, ale ostatnio jakoś zaprzestałam kupować nowych, bo odkryłam że praktycznie już ich nie używam. Mam kilka takich perełek, które lubię przeglądać w poszukiwaniu inspiracji, ale już od dłuższego czasu nie trzymam się ściśle przepisów. A takie kuchenne z ciekawą historią w tle zawsze lubię poczytać.

   Usuń
 2. Chętnie przyjrzałabym się im bliżej ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne propozycje! Akurat byłam w potrzebie nowych, kuchennych inspiracji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. każda z książek trochę inna od pozostałych i żadna nie jest typowo kulinarna, ale inspiracji do działań kuchennych znajdziesz w nich bez liku :)

   Usuń

Copyright © 2016 Kuchnia Pysznościowa- blog kulinarny , Blogger