×

170. Szmatławiec, czyli rolada waflowa

Roladę waflową swego czasu znali chyba wszyscy. Taki hit cukierniczy z dawnych lat. Dobre to jest, podobne trochę do bloku czekoladowego (mmmm...wspomnienia dzieciństwa :) ), a jeszcze wszyscy się dziwią jak się te wafle bierze i zwija. A wafle jak się już zwija to wyglądają trochę nieszczególnie, więc brat mój bardzo mądry, kiedyś rzucił hasło że to ciasto to taki szmatławiec. Tak zostało ochrzczone przez nas i tak już zostało w rodzinnym nazewnictwie. Niezależnie od nazwy i od wyglądu, który czasem jest nieszczególny, polecam zwijanie wafli do porannej kawusi :)

ROLADA WAFLOWA:
-6 wafli kwadratowych
-1 galaretka truskawkowa
-kostka masła
-3/4 szklanki wody
-niecała szklanka cukru
-3 łyżki kakao
-2 szklanki mleka w proszku
-paczka herbatników, bakalie, suszona żurawina (ile i co kto lubi)


1.Przygotować galaretkę (w mniejszej ilości wody niż podana na opakowaniu-ja używałam ok. szklankę wody ).

2. Masło rozpuścić, dodać cukier i wodę i zagotować całość. Zdjąć z ognia, dodać kakao, mleko w proszku, pokruszone herbatniki i bakalie oraz ostudzoną galaretkę. Wszystko razem dokładnie wymieszać i odstawić do krzepnięcia.

3. Trzy wafle rozłożyć dachówkowato na wilgotnej ściereczce, przykryć drugą wilgotną ściereczką i poczekać aż wafle zmiękną. Gdy już będą plastyczne rozłożyć na nie połowę masy i zwijać roladę. Drugą połowę masy rozłożyć na kolejne 3 wafle-zawinąć w folię aluminiową i odstawić do lodówki, aż się wszystko skrzepnie.
*żeby przyspieszyć proces mięknięcia można użyć gorącej wody

SMACZNEGO!

P.S. przepis ze specjalną dedykacją dla wielkich miłośników szmatławca :)

2 komentarze:

  1. jej, świetna historia nazwy :) uwielbiam takie proste i nieskomplikowane, a zarazem pyszne ciasta.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a co do nazwy to właśnie wyszły jakieś perturbacje, bo ja opisałam to jak ja pamiętam jej powstawanie, a moja mama twierdzi że szmatławiec to od zawijania wafli w szmatki żeby zmiękły.....ale według mnie to za bardzo logiczne jak na nasze młodociane rozumki :)

      Usuń

Copyright © 2016 Kuchnia Pysznościowa- blog kulinarny , Blogger