×

Las w słoiku DIY

Chociaż lato coraz bardziej się rozkręca i zachęca do wypraw na łono natury, czasem jesteśmy uwiązani w domu. Bo praca, bo wizyta u lekarza, bo oswajanie dzikiej kotki która właśnie u was zamieszkała. Warto mieć wtedy wokół siebie dużo roślin, żeby chociaż stworzyć sobie namiastkę ogrodu czy lasu w domu. 

Właśnie las w słoiku zyskuje ostatnio coraz większą popularność. Jest to piękna i ciekawa dekoracja każdego wnętrza. Moja ogrodnicza dusza uradowała się wybitnie gdy dostałam zaproszenie na warsztaty z tworzenia takich cudeniek.

Las w słoiku jest wbrew pozorom dosyć łatwy do wykonania. 

Potrzebne będą: 
 • duży słój z przykrywką (wymyty wewnątrz i na zewnątrz)
 • kolorowy piasek, żwirek akwarystyczny lub keramzyt
 • aktywowany węgiel drzewny
 • ziemia ogrodowa
 •  
 • 2-3 niewielkie rośliny, mech
 • kamyki, szyszki, piórka, kora, patyczki do dekoracji
 Na spód słoja trzeba wysypać warstwę drenażu, czyli piasek i żwirek. Jeśli mamy kolorowy piach można pokusić się o zrobienie efektownych warstw. Na drenaż wysypujemy warstwę węgla drzewnego, a na wierzch ziemię. Trzeba pamiętać, że warstwa ziemi powinna mieć grubość ok. 2-3 cm. Natomiast wszystkie warstwy łącznie nie powinny przekraczać 1/3 wysokości słoja. 

Do tak przygotowanego podłoża sadzimy rośliny. Nie należy przesadzać z ich ilością, żeby miały miejsce na rozwój. Do słoja możemy posadzić małe paprocie, bluszcz, rozchodniki, rojniki, mech itp. Dodatkowo można położyć małe elementy ozdobne jak kamyki, szyszki itp. Gdy nasza kompozycja jest już gotowa podlewamy ją obficie, najlepiej po ściankach naczynia i zamykamy. Powinien się wytworzyć mikroklimat i zamknięty obieg wody. 
Oczywiście lasu w słoiku nie wolno stawiać w pełnym słońcu, bo ugotujemy nasze rośliny. Jeśli na ściankach jest bardzo dużo pary wodnej uchylmy na chwilę pokrywę słoja.

Zatem do dzieła moi mili. Sadźcie swoje lasy.

Takie fascynujące warsztaty pod hasłem "OdrobINKA relaksu" zorganizowała marka INKA. Oprócz zajęć praktyczno-technicznych i rozkosznego grzebania się w ziemi mogliśmy spróbować różnych pyszności z kawą INKĄ właśnie oraz poplotkować przy filiżance zbożowego napoju. 
*poniższe zdjęcia są własnością marki INKA
 


7 komentarzy:

 1. Czytam już po raz kolejny o tej dekoracji i chęć posiadania wzrasta.🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj taką zrobić, świetna zabawa,pięknie wygląda i wcale nie jest trudne do zrobienia

   Usuń
 2. Jeśli w zamkniętym słoiku wytwarza się mikroklimat to czy oznacza to, że nie trzeba takiego "lasu" podlewać? Niestety roślinki u mnie szybko kończą swój żywot, bo o nich zapominam...
  Ja do takiej dekoracji koniecznie dodałabym jakieś malutkie figurki - wróżki, zwierzątka albo małe ławeczki. Widziałam kiedyś coś takiego jako dekoracja ogrodowa, ale w mniejszej wersji - słoikowej - też by się pewnie sprawdziło. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak,nie trzeba go podlewać. Tylko na samym początku przez kilka dni przyda się obserwacja czy nie jest za dużo lub za mało wody. A co do dekoracji to ja wzdychałam, że przydałby mi się miniaturowy krasnal ogrodowy :)

   Usuń
 3. Miałam już przyjemność podziwiać takie cudeńka! Bardzo podoba mi się sam pomysł, gdybym tylko miała u siebie miejsce już bym taki postawiła, oczyma wyobraźni widzę go na parapecie w swoim nowym domu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja tylko podpowiem, że parapet nie jest najlepszym miejscem dla takiego słoja. Przez słońce grzejące przez szkło w słoju zrobi się jak.w szklarni,będzie za gorąco

   Usuń
 4. a jak zraszać taki las jeśli jest zamknięty? i czy trzeba go szczelnie zamykać czy może być tylko nakryty ? mam podkładkę z korka trochę większą niż "wylot" wazonu.i tak go nakryłam. Stoi na stoliku . Ma dostatecznie dużo światła przez dzień. w pokoju nie jest za ciepło [ cały dzień uchylone okno]

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kuchnia Pysznościowa- blog kulinarny , Blogger