×

515. Zapiekana kasza jaglana z truskawkami na pożywne śniadanie

 Matka Polka powinna być zawsze radosna, cierpliwa, uśmiechnięta i pełna sił i pomysłów na twórczą zabawę. No cóż, mi to się raczej nie udaje. Są takie dni w miesiącu kiedy domownicy schodzą mi z drogi gdy tylko wstanę z łóżka. Dla własnego bezpieczeństwa wolą się bawić samodzielnie, niż drażnić lekko już rozdrażnioną matkę. Gorzej jak Miśkosław znika w pracy, a ja pomimo nerwów i złego nastroju muszę ogarnąć jakoś rzeczywistość z bardzo samodzielną 2-latką. 
Ostatnio właśnie walczyłam jak lew, żeby nie wybuchnąć gdy po raz pięćsetny tego dnia usłyszałam "mama ja siama" i oczyma wyobraźni zobaczyłam właśnie kolejne 20 minut spędzone na samodzielnym zakładaniu spodenek i bucików. Wcześniej przerobiłam już samodzielnie mieszanie ciasta na naleśniki. Szkoda tylko, że przy sprzątaniu rozwalonej miski i cieście oblepiającego wszystkie szafki, kończy się samodzielność mojego dziecka. Nic to, godzinę i jedną kłótnię o zabranie wózka dla lalek później, wyszłyśmy na spacer. Plan był na szybkie zajście do drogerii po tampony. Lucynda wykazując się znów samodzielnością sama zaniosła do kasy, sama podała pani kasjerce, a potem sama zrobiła awanturę na pół osiedla gdy chciałam schować zakup w torbie. Szanuję swoje nerwy i wolałam spokój, niech sobie dziecię potrzyma pudełeczko, skoro to jej sprawia taką frajdę. 5 minut tak sądziłam, a potem zobaczyłam wszystkie 64 tampony jak malowniczo wylatują w powietrze z rozwalonego pudełeczka i rozsypują się po całym chodniku.  I może bym nawet nieco wybuchła, gdybym z rozbawieniem nie zobaczyła grupy młodzieńców, którzy skonsternowani nie mogli zdecydować czy są tak dobrze wychowani, pomogą mi sprzątać, czy jednak są tak dobrze wychowani żeby taktownie nie zauważyć sterty rozwalonych tamponów. Pradawni bogowie dajcie mi siłę i cierpliwość. 
Jak pradawni się ociągają to zróbcie sobie śniadanie dodające sił. Proponuję coś prostego i pysznego jak np. zapiekana kasza jaglana z truskawkami. Samo się robi, pysznie smakuje i jeszcze jest zdrowe.

ZAPIEKANA KASZA JAGLANA Z TRUSKAWKAMI:
(proporcje przewidziane na 2 duże i jedną mniejszą porcję)
-ok. 1/3 szklanki kaszy jaglanej
-ok. 3/4 szklanki mleka 
-duża szczypta cynamonu, 2 goździki
-szczypta soli, 
-skórka z połowy cytryny
-1 jajko
-ok. 50 g twarogu
-garść truskawek
-2-3 łyżki miodu

1. Kaszę jaglaną wypłukać dobrze i wsypać do rondelka. Zalać mlekiem, dodać sól, cynamon i goździki i postawić całość na niewielkim ogniu. Całość od czasu do czasu zamieszać. Gdy kasza będzie już ugotowana wyłowić z niej goździki i odstawić żeby lekko przestygła. 

2. Kaszę wymieszać z twarogiem, miodem, jajkiem i skórką z cytryny. Przelać tak przygotowaną jaglankę do kokilek i ułożyć na wierzchu truskawki (jeśli są duże przekroić je na połówki lub ćwiartki). Kokilki wstawić do piekarnika rozgrzanego do 160st, na około 10-15 minut. Podawać jeszcze lekko ciepłe. 

SMACZNEGO!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Kuchnia Pysznościowa- blog kulinarny , Blogger