×

Piękna Polska: Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie

 Jest w Warszawie takie magiczne miejsce. Przechodzi człowiek przez drzwi od szafy i nagle znajduje się w cudownym świecie. Tutaj starsi się uśmiechają, bo nagle wracają do przeszłości i do czasów dzieciństwa. Młodsi się cieszą, bo nagle widzą cuda i cudeńka, które ktoś ścibolił i tworzył zawzięcie. Najmłodsi zaś cieszą się bo widzą ferie barw i mnóstwo zabawek (chociaż dotknąć ich nie można). 

Tym magicznym miejscem jest Muzeum Domków dla Lalek w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W jednym miejscu zgromadzono kilkadziesiąt domków, sklepików, pokoików czy szkół dla lalek. Samych lalek jest tutaj też bez liku. Niektóre o nieco psychodelicznym wyrazie twarzy, ale widać taka ich uroda. Mnóstwo akcesoriów, bardzo dużo przedmiotów w mikroskopijnych rozmiarach, które zachwycają. A wszystko przepięknie opisane, więc wiadomo gdzie i kiedy powstał dany fragment wystawy. 

Nas najbardziej zachwyciły lalki sakralne. Dla zdrowia psychicznego niektórych chyba lepiej, że zdjęcia zakonnicy w trumnie wyszły nieostre. A jaki ładny trup jest. Te lalki miały za zadanie oswoić dzieci z tematem śmierci i Boga. No cóż, nie wiem kogo oswoiły kogo przeraziły. Zdecydowanie warto je zobaczyć. 

Fantastyczne też były sklepy mięsne, salon sukien ślubnych, sklep bławatny, apteka, szkoła pełna szczurów, czy domek urządzony w starym chlebaku.....jednym słowem fantastyczne było chyba wszystko. Uśmiech nie schodził nam z twarzy i co chwile ktoś nawoływał resztę ferajny do jakiejś czarownej gabloty z kolejnym eksponatem.

Blogerki również znalazły coś dla siebie. Ola z Bałkanów według Rudej mogła podpatrzeć jak wyglądać powinien pokój prawdziwego podróżnika. Ja zaś mogłam nasycić oczy śliczną francuską kawiarnią. 

Dodatkowo mogłam zakupić stylowe mebelki do domku dla lalek Lucy. Oprócz mebelków możecie zakupić wanny, prysznice, naczynia, przepiękne filiżanki, skrzynki z winem czy nawet talerz z sushi. Wszystko oczywiście w rozmiarze mikrym, idealnym żeby wstawić do domku. W sprzedaży jest też książka o odpowiedniej tematyce, czyli "Miniaturzystka"-Jessie Burton. 

Muzeum Domków dla Lalek
pl. Defilad 1, Warszawa
czynne codziennie 9:00-19:00
bilety normalne 20zł, ulgowe 15zł (ale naprawdę warto wczytać się w cennik bo może jednak przysługuje wam jakaś zniżka) 
Strona internetowa: Muzeumdomkow.pl

3 komentarze:

  1. Muzeum lalek wygląda bardzo imponująco. Zupełnie jakbyśmy się przenieśli do innej krainy https://achdzieciaki.pl/puzzle-star-wars-302

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie muzeum to na pewno obowiązujący punkt wycieczki z dziećmi. Ale jednak dzieci są dzieciakami i lubią zabawki od https://modino.pl które potrafią zając czas na długie rodziny. W sumie to nie znam dziecka które nie lubi bawić się zabawkami.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem tego samego zdania.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kuchnia Pysznościowa- blog kulinarny , Blogger