×

Piękna Polska: Nieborów i Arkadia


Mniej-więcej godzinę drogi od Warszawy leży kolejne miejsce gdzie warto wybrać się na długi spacer z potomkiem. Jadąc trasą A2 w kierunku Poznania, trzeba dojechać do węzła Skierniewice i dalej kierować się na Łowicz. W ten prosty sposób możemy dotrzeć do Nieborowa i pobliskiej Arkadii (nie-to nie jest ta Arkadia co jest centrum handlowym). 

 Zwiedzić możemy pałac Radziwiłłów, muzeum Majoliki (ceramiki) oraz park znajdujące się w Nieborowie. W odległości kilku kilometrów od Nieborowa znajduje się przepiękny park Arkadia. 

Każdy znajdzie tutaj coś co go zaciekawi. Starsi zapewne chętnie przejdą się po pałacu i obejrzą unikatową ceramikę wyrabianą w tutejszej manufakturze. Również spacer, po przylegającym do pałacu barokowym ogrodzie, dostarczy niemałych wrażeń estetycznych. Dodatkowo możemy zajrzeć do oranżerii lub schronić się w cieniu pierwszego w Polsce platana lub podziwiać niskie labirynty z bukszpanów.

Mniejszych podróżników, nie bardzo przepadających za muzealnymi salami, przekona raczej park arkadyjski. Utrzymany jest w stylu angielskim. Alejki nie są tu tak równe i proste jak w Nieborowie. Nie ma kwiatowych dywanów i symetrycznych rabatek. Jest za to staw i kanał, są rzeźby, groty i zdecydowanie mniej zwiedzających. Można hasać do woli i odkrywać coraz to nowe ciekawostki za kolejnym krzewem czy pagórkiem. Jest tu również akwedukt, świątynia Diany, domek gotycki i kolekcja rzeźb Heleny Radziwiłłowej. Jest na co popatrzeć, jest gdzie pochodzić. Gdy się zmęczymy można przysiąść nad stawem i złapać oddech. 

 NIEBORÓW I ARKADIA:
Najlepiej zajrzeć na stronę internetową przed wycieczką, żeby upewnić się co do godzin otwarcia kas. Zazwyczaj są to godziny 10:00-16:00 lub 18:00. Można również sprawdzić, który aktualnie dzień jest dniem darmowego zwiedzania (w zależności od miesiąca jest to poniedziałek lub wtorek).
Na stronie internetowej są również rozpisane dokładnie ceny biletów i ewentualne ulgi. Bilet normalny do Arkadii i Nieborowa (park, pałac, muzeum Majoliki) kosztuje 30zł. 

Dla chętnych można wynająć przewodnika, który oprowadzi nas po  majątku Radzwiłłów.

Uwaga, można również zwiedzać z psem. Należy tylko wykupić dla niego bilet za 8zł. Dostaniemy wtedy psi pakiet, czyli torebkę i szufelkę na nieczystości. 

2 komentarze:

  1. Znam oba te miejsca, są rzeczywiście piękne i ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tam jest naprawdę pięknie, warto czasem ruszyć się na trochę dalszy spacer z domu :)

      Usuń

Copyright © 2016 Kuchnia Pysznościowa- blog kulinarny , Blogger