×

582. Pierogi z kaszą gryczaną i boczkiem

 Uwielbiam pierogi. I nawet całkiem lubię je robić. Ostatnio ulepiłam takie ciekawe pierogi z kaszą gryczaną i boczkiem. I tak jak lubię pierogi tak nie lubię jak mi się uczepi jak rzep jakaś piosenka. Szczególnie czepliwe są piosenki dziecięce namiętnie słuchane przez Lucy. Kiedyś upierdliwy był stukot kółeczek autobusu, które wciąż i wciąż się kręciły. Później ciągle myślałam o tych umorusanych jagódkach, co się wytytłały w lesie zielonych. A od 3 tygodni ciągle nucę pod nosem o tupiącej babci. Znacie to? 
Gorzej, że jednocześnie z frazą "babciu, droga babciu..." przypominam sobie jak moje pisklę razem z kumplami ze żłobka występowali przed gromadką rozhisteryzowanych, rozemocjonowanych dziadków i babć. Tak więc ponieważ odpieluchowe zapalnie mózgu mi jeszcze nie przeszło, to chodzę i śpiewam piosenkę dla babci i chlipię jak durna. Dlatego też takie systematyczne, monotonne zajęcie, jak lepienie pierogów jest dla mnie idealne, bo się skupiać nie muszę. Umysłu nie trzeba wysilać, skoro i tak zajęty jest jedną i tą samą czynnością od dłuższego czasu. 
Czy kiedyś przestaje się chlipać przez dzieci się pytam? 

PIEROGI Z KASZĄ GRYCZANĄ I BOCZKIEM 
 CIASTO NA PIEROGI:
-ok. 700-800g mąki pszennej (+dodatkowa do podsypania stolnicy)
-ok. 100g mąki pszennej razowej
-1,5szklanki gorącej wody
-pół szklanki oleju rzepakowego
-duża szczypta soli

FARSZ Z KASZY GRYCZANEJ:
-pół szklanki kaszy gryczanej palonej
-ok. 200g twarogu półtłustego lub tłustego
-ok. 100-150g wędzonego boczku 
-średniej wielkości cebula 
-1-2 ząbki czosnku
-łyżeczka majeranku, sól, pieprz, olej

 1. Przygotować ciasto na pierogi. Do misy miksera lub na stolnicę wysypać większość mąki. Dolać olej, dosypać sól i zacząć wyrabiać. Powoli dolewać gorącą wodę (najlepiej użyć świeżo zagotowanej wody która 3-4 minuty stała i stygła) cały czas wyrabiając. Gdy ciasto będzie już elastyczne odstawić je na 10-15 minut, żeby ciasto odpoczęło.

2. Kaszę gryczaną ugotować na sypko. Cebulę posiekać w drobną kostkę. Zeszklić ją na odrobinie gorącego oleju. Gdy cebula będzie już gotowa dodać do niej posiekany czosnek oraz boczek pokrojony we w miarę drobną kostkę. Podsmażać całość przez kilka minut, aż z boczku wytopi się nieco tłuszczu. 

3. Wymieszać ze sobą dokładnie kaszę gryczaną, pokruszony twaróg oraz cebulę z boczkiem. Doprawić całość majerankiem, solą i pieprzem. 

4. Ciasto partiami rozwałkować na cienki (3-4mm) placek. Szklanką lub inną foremką wycinać krążki. Na każdy krążek nakładać odrobinę farszu, zlepić brzegi i jeśli umiemy uformować zgrabną falbankę :) Gotowe pierogi wrzucać do garnka z mocno osolonym wrzątkiem. Gdy wrzucimy trzeba delikatnie zamieszać i poczekać aż pierogi wypłyną. Gotowe pierogi z kaszą gryczaną wyłowić łyżką cedzakową. Podawać z odrobiną kwaśnej śmietany lub jogurtu i z podsmażoną cebulką. 

SMACZNEGO

4 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. nie są trudne do zrobienia, więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby zacząć lepić :)

      Usuń
  2. Nie przepadam za pierogami, ale te wyglądają przepysznie! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. co prawda nie do końca rozumiem, jak można pierogów nie lubić, ale spróbuj kiedyś tych z kaszą. Może się przekonasz :)

      Usuń

Copyright © 2016 Kuchnia Pysznościowa- blog kulinarny , Blogger