×

92. Tarta jabłkowo-rabarbarowa

Korzystając z dobrodziejstw natury wciąż szaleję z rabarbarem. Króluje w mojej kuchni niepodzielnie od jakiegoś miesiąca, a zważywszy na spory zapas zamrożony na przyszłość, jeszcze długo będzie królował. Tym razem powstała tarta, bardzo orzeźwiająca dzięki rabarbarowi, a słodkawa dzięki jabłkom i cynamonowi. Powiem tylko tyle, że bardzo mi dziś rano pomogła obudzić się i milej spojrzeć na świat o bardzo wczesnej godzinie:)

TARTA JABŁKOWA Z RABARBAREM
CIASTO:
-1 szklanka mąki pszennej
-1/4 szklanki cukru
-szczypta soli
-1 żółtko
-70g zimnego masła
-łyżeczka śmietany 18%

NADZIENIE RABARBAROWO-JABŁKOWE
-3-4 średniej wielkości jabłka (u mnie były to najpopularniejsza ostatnio 'Szampion')
-200g rabarbaru
-pół szklanki cukru
-duża szczypta cynamonu i odrobinę gałki muszkatałowej
-opakowanie budyniu waniliowego


1.Zagnieść w miarę szybko ciasto ze wszystkich podanych składników-nie powinno się kleić do rąk. Zawinąć je w kawałek folii spożywczej i wsadzić na pół godziny do lodówki. Po tym czasie wyjąć i 3/4 ciasta rozwałkować na grubość około 5 mm, a następnie przełożyć do formy do tarty o średnicy około 30cm i obciążyć ciasto np. suchym grochem. Piec w piekarniku rozgrzanym do 160st. przez około 10 minut.
Resztę ciasta również rozwałkować i wykroić z niego cienkie paski.

2. W tak zwanym międzyczasie obrać jabłka i rabarbar i pokroić we w miarę drobną kostkę (ale nie przesadzać z tą drobnością-ok. 1,5x1,5cm będzie dobrze). Wymieszać owoce z cukrem, przyprawami i budyniem. Wysypać owoce z przyprawami na podpieczony spód, a na wierzchu ułożyć kratkę z wykrojonych wcześniej pasków ciasta. Piec przez 30 minut w temperaturze 160st.

3. Gdy ciasto trochę przestygnie oprószyć je waniliowym cukrem pudrem.

SMACZNEGO!




2 komentarze:

  1. moje pytania to:
    a) obciążyć grochem? w jakim celu i czy zostawić ten groch podczas pieczenia?

    b) budyń ma być w proszku, czy przygotowany na ciepło/zimno?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. z małym poślizgiem czasowym, ale już odpowiadam :)
      a)obciążyć grochem podczas pieczenia, żeby ciasto nie wyrosło przypadkiem i pozostało równomiernie cienkie-wystarczy, że przez te pierwsze 10 minut ciasto się będzie piekło z obciążeniem i nie powstaną żadne bąble czy bulwy

      b) budyń w proszku, zastępuje mąkę czy inne zagęstniki, tak żeby owoce podczas pieczenia się z nim związały i nie wypływały z ciasta

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

Copyright © 2016 Kuchnia Pysznościowa- blog kulinarny , Blogger