×

69. Mazurek czekoladowy z pigwą, na kruchym spodzie


Mazurki w moim domu pojawiają się tylko i wyłącznie na święta Wielkanocne i jakoś zazwyczaj były traktowane trochę po macoszemu. Wiadomo było, że zawsze się jakiś upiecze i zazwyczaj to był po prostu kruchy spód, jakaś marmolada albo konfitura i coś tam na wierzch. Nikt się za bardzo nie skupiał nad nimi, raczej inne ciasta miały priorytet ważności :) 
Jednak po obejrzeniu "Polskiego turnieju wypieków", kiedy pani Bożena Sikoń zaczęła opowiadać o tym jak tak naprawdę powinny wyglądać mazurki postanowiłam trochę poważniej do nich podejść w tym roku.  Mazurek powinien mieć bardzo cieniutki spód (z ciasta kruchego, adrutów, wafli itp.) na tym jakąś ciekawą masę, ewentualnie polewę z czekolady lub lukru i dużo różności w ramach przyozdobienia. To takie małe słodkie przegryzki pełne różności. 
Ten mazurek z konfiturą z pigwy zachwycił mnie przede wszystkim tym, że jest przesycony takim specyficznym, kwaskowatym smakiem pigwy (trochę zapomnianego i niedocenianego owocu). Idealna mała, słodka przekąska na czas świątecznego przejedzenia :)


MAZUREK Z PIGWĄ I CZEKOLADĄ
(podane proporcję przewidziane są na dwa mazurki każdy o wymiarach ok. 30x30cm) 
CIASTO:
-1 szklanka maki
-1/4 szklanki cukru
-szczypta soli
-1 żółtko
-70g zimnego masła
-łyżeczka śmietany 18%

MASA:
-400g konfitury z pigwy
-300g gorzkiej czekolady
-3 łyżki śmietany 18%

+wiórki kokosowe, posypka cukrowa, bakalie lub inne cudności do dekoracji


1.Zagnieść w miarę szybko ciasto ze wszystkich podanych składników-nie powinno się kleić do rąk. Zawinąć je w kawałek folii spożywczej i wsadzić na pół godziny do lodówki. 

2. Połowę ciasta rozwałkować na bardzo cienki placek, grubość powinna być poniżej 0,5cm. Wyciąć z niego pożądany kształt i ułożyć na przygotowanej blaszce (u mnie były to po prostu kwadraty). Z kawałków pozostałego ciasta zrobić dekoracyjne obramowanie ciasta (ja zrobiłam "warkocze"). Ciasto nakłuć widelcem i obciążyć np. suchym grochem lub ryżem, żeby nie urosło. Ciasto piec w piekarniku rozgrzanym do 170st, przez około 15 minut,  z czego na ostatnie 5 minut najlepiej zdjąć obciążenie z grochu.
Z drugiej połowy ciasta zrobić i upiec drugi spód.

3. Na wystudzone kruche spody wyłożyć konfiturę z pigwy i rozsmarować ją cienką, równomierną warstwą. W międzyczasie rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej i wymieszać ją dokładnie ze śmietaną. Gotową masą czekoladową pokryć równomiernie mazurki. Zanim czekolada zastygnie należy udekorować mazurki według własnego uznania- portret pamięciowy zająca jest prosty do zrobienia, a zawsze wywołuje uśmiech :)

SMACZNEGO ZAJĄCA :)



5 komentarzy:

Copyright © 2016 Kuchnia Pysznościowa- blog kulinarny , Blogger